Zarząd Klubu Warszawskiego SITK RP serdecznie zaprasza Zarząd Oddziału Warszawskiego na świąteczne zebranie, które odbędzie się w dniu 11-go grudnia 2018r. o godzinie 17:00 w Sali Prezydialnej na drugim piętrze budynku Warszawskiego Domu Technika NOT ul. Czackiego 3/5.
Proponowany porządek zebrania
1. Powitanie zaproszonych gości.
2. Referat kol. Augusta Dobieckiego pt. "Stary człowiek, zawsze może".
3. Ilustrowana informacja z zakresu inżynierii ruchu o tym, co jest potrzebne seniorom na ulicach Warszawy
4. Dyskusja na temat wygłoszonego referatu
5. Wyłonienie laureatów konkursu „Kolej wąskotorowa w obiektywie"
6. Życzenia Świąteczno-Noworoczne
7. Zakończenie zebrania.
Serdecznie zapraszamy
Beata Krzysztofowicz
Przewodnicząca
Klubu Warszawskiego SiTK RP
Tematem zebrania było:
STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
W ramach spotkania przedstawione były następujące tematy:
1. Wkład polskich inżynierów i techników w zwycięstwo aliantów w II Wojnie Światowej-prelegent Zbigniew Zieliński
2. Rok inż. Ernesta Malinowskiego - Obchody 200 rocznicy urodzin Ernesta Malinowskiego. Prelegent Henryk Wywiórka
3. Wkład polskich inżynierów i techników w odzyskanie przez Polskę niepodległości i w budowanie państwowości- prelegent Bogdan Kublin
Zarząd Klubu Warszawskiego SITK RP zaprasza Koleżanki i Kolegów na zebranie, które odbędzie się w dniu 5 czerwca 2018r. o godzinie 16.30 w Sali Prezydialnej w budynku Domu Technika.
Agenda spotkania
Serdecznie zapraszamy
Beata Krzysztofowicz
Przewodnicząca
Klubu Warszawskiego SiTK RP
Klub Warszawski SiTK RP Oddział w Warszawie zaprasza do udziału w II edycji konkursu fotograficznego poświęconego kolei wąskotorowej. Konkurs ma na celu prezentację infrastruktury i taboru kolei wąskotorowej. W konkursie może uczestniczyć każdy fotografujący. Udział w konkursie jest bezpłatny, a jedynym warunkiem udziału jest prawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Warunki uczestnictwa:
Zgłoszenie uczestnictwa. Wykonanie 3 kolorowych zdjęć artystycznych dowolnie wybranego obiektu lub taboru związanego z koleją wąskotorową.
Termin nadsyłania prac do 10.09.2018 roku
Regulamin konkursu, i karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej: www.sitkow.org/klubwarszawski
i w siedzibie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Oddział w Warszawie ul. Czackiego 3/5 pok. 20.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem email: klubwarszawski_sitk@wp.eu
Zarząd Klubu Warszawskiego SITK RP serdecznie zaprasza członków Klubu, na noworoczne zebranie, które odbędzie się w dniu 9 stycznia 2018 r. o godzinie 16:30 w Sali Prezydialnej budynku Warszawskiego Domu Technika NOT ul. Czackiego 3/5.
Proponowany porządek zebrania
Zebranie będzie okazją do kolejnego spotkania w gronie znajomych i przyjaciół, pozwalającym wymienić poglądy oraz doświadczenia, a prezentowane tematy pozwolą poszerzyć swoją wiedzę, współczesną, jak również historyczną związaną z naszą dziedziną.
Z koleżeńskim pozdrowieniem
Beata Krzysztofowicz
Prezes Klubu Warszawskiego
Szanowne Koleżanki i Koledzy
Zarząd Klubu Warszawskiego SITK RP zaprasza Koleżanki i Kolegów na zebranie, które odbędzie się w dniu 3 października 2017r. o godzinie 16.30 w Sali Prezydialnej w budynku Domu Technika
Agenda spotkania
Serdecznie zapraszamy
Beata Krzysztofowicz
Prezes
Klubu Warszawskiego SiTK RP
Klub Warszawski SIRK RP przy udziale Oddziału Warszawskiego SITK RP zorganizował w dniu 27 czerwca br. wycieczkę do CENTRUM NAUKI KOPERNIK. Nasz Oddział doceniając edukację naukowo- innowacyjną uczestników wycieczki uczestniczył w 50 % w zakupie biletów wstępu.
W CNK ekspozycja podzielona jest na sześć interdysplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami. Teatr Robotyczny, Teatr Wysokich Napięć, laboratoria: chemiczne, fizyczne, biologiczne oraz pracownia robotyczna. Na zewnątrz dostępny jest Park Odkywców, na dachu ogród, natomiast w planetarium można oglądać filmy i pokazy. Aby obejrzeć wszystko trzeba przeznaczyć od 4-5 godzin. Standardowo w Koperniku nie ma przewodników i każdy samodzielnie wybiera ścieżkę zwiedzania korzystając z animatorów w każdej galerii ale dzięki uprzejmości kierownictwa otrzymaliśmy specjalnego przewodnika do naszej dyspozycji co w znacznym stopniu ułatwiło nam i przyspieszyło zwiedzanie.
W wycieczce wzięli również udział kol: Prezes Stefan Sarna, Wiceprezes Andrzej Zajączkowski oraz inni koledzy razem było nas 15 osób.
Bardzo duże wrażenia na nas zrobiło wahadło Foucaulta zainstalowane w głównym holu CNK. Léon Foucault skonstruował swoje słynne wahadło w 1851 roku. Zawisło ono w paryskim Panteonie stanowiąc pierwszy tak dobitny i naoczny dowód, że Ziemia naprawdę kręci się wokół własnej osi. Wahadło umieszczone w Centrum Nauki Kopernik ma 245 kg, co czyni je najcięższym w Europie, a pewnie i na całym świecie. Długość wynosi 15,5 m, ale w zupełności wystarcza, aby efekt był wyraźnie widoczny. Pełen obrót płaszczyzny wahań wahadła Foucault w CNK wynosi 29 godzin. Jedno wahnięcie trwa 8 sekund, a kąt wychylenia wynosi 8°30′. Wahadło wykonuje pełen obieg w około 29 godzin. Czas pomiędzy strąceniem kolejnych pałek to około 10 minut. Ponadto zwiedziliśmy następujące galerie: Świat ruchu, gdzie pokazywane są zagadnienia związane z ruchem w pojęciu fizycznym np. można tu wypróbować symulator trzęsienia ziemi. Korzenie cywilizacji, gdzie galeria pokazuje historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki np: radio, Internet, film. Następnie zwiedziliśmy galerię- Strefa Światła w które są lustra weneckie pokój Amesa oraz można tworzyć barwy poprzez użycie trzech kolorów podstawowych. Zwiedzaliśmy również pozostałe galerie oraz niektóre laboratoria.
Zwiedzenie CNK dostarczyło nam bardzo dużo emocji i wrażeń i pozwoliło lepiej zrozumieć wiele zjawisk z codziennego życia.
opracował: Bogdan Kublin
Warszawa dnia 03.07. 2017r.
Witam Szanowne Koleżanki i Kolegów,
Zarząd Klubu Warszawskiego SITK RP zaprasza Koleżanki i Kolegów na zebranie, które odbędzie się w dniu 20 czerwca 2017r. o godzinie 16.30 w Sali Prezydialnej w budynku Domu Technika
Agenda spotkania
Serdecznie zapraszamy
Beata Krzysztofowicz
Prezes
Klubu Warszawskiego SiTK RP
W dniu 4 kwietnia br. w Warszawskim Domu Technika NOT ul. Czackiego 3/5 odbyło się spotkanie członków klubu SITK RP O/Warszawa, na którym została:
- wygłoszona prelekcja p.n. Modernizacja i rozbudowa Warszawskiego Węzła Kolejowego wraz z dostosowanie go do obsługi potoków wewnątrz aglomeracyjnych. Prezentację przedstawili Kierownicy Kontraktów z Centrum Realizacji Inwestycji Region Centralny PKP PLK S.A.
Warszawski Węzeł Kolejowy jest kluczowym elementem infrastruktury kolejowej zarówno w skali Polski jak i europejskiej. Położenie węzła na przecięciu się międzynarodowych korytarzy transportowych tworzy duże różnorodne potoki transportowe, co wymaga przygotowania odpowiedniej infrastruktury przesiadkowej i przeładunkowej. Węzeł dostosowany będzie do obsługi potoków wewnątrzaglomeracyjnych poprzez włączenie go do układu komunikacyjnego miasta i dobudowę odpowiednich przystanków. Obszar węzła ograniczony jest następującymi stacjami: Grodzisk Mazowiecki, Mińsk Mazowiecki, Sochaczew, Tłuszcz, Pilawa, Czachówek, Nasielsk.
Pogarszający się stan techniczny infrastruktury kolejowej oraz konieczność usprawnienie transportu kolejowego o zasięgu międzynarodowym i krajowym stwarza konieczność kompleksowych robót modernizacyjnych. Dla spełnienia tych wymogów PKP PLK realizuje wielką przebudowę Warszawskiego Węzła Kolejowego na którą składa się:
*Przebudowa linii średnicowej na odcinku Warszawa Wschodnia –Warszawa Zachodnia w obszarze torów dalekobieżnych i podmiejskich w układzie wielobranżowym. Projekt obejmuję modernizację lub przebudowę wszystkich przystanków i obiektów inżynierskich na w/w linii łącznie ze stacja Warszawa Śródmieście z wyłączeniem istniejącego przystanku Warszawa Stadion.
* Przebudowa Stacji Warszawa Zachodnia w układzie wielobranżowym łącznie ze stacją Warszawa Główna. Nowa Zachodnia będzie zintegrowanym węzłem przesiadkowym łączącym stację kolejową, przystanki tramwajowe, dworzec autobusów dalekobieżnych, zespoły miejskich przystanków autobusowych, postoje TAXI i parkingi dla samochodów osobowych i rowerów. W dniu roboczym korzysta z niej około 60 tysięcy osób. Za 13 lat, czyli w 2030 roku liczba ta ma się podwoić.
Dzięki połączeniu linii kolejowej ze Służewca, Lotniska Chopina i Piaseczna z linią kolejową w stronę Warszawy Gdańskiej powstanie po zachodniej stronie Warszawy równoległy do I linii metra ciąg północ – południe.
* Modernizacja Dworca kolejowego Warszawa Gdańska Przebudowa dworca i dobudowa nowego peronu to pierwszy etap prac, następny to przebudowa wszystkich obiektów linii obwodowej łączącej Warszawę Gdańską z Warszawą Zachodnią, Prace przy Warszawie Gdańskiej zakończą się w 2018r. Inwestycja, wyceniona na 53 mln zł, obejmuje odcinek od mostu Gdańskiego do wiaduktu w ciągu ul. Popiełuszki.
* Modernizacja linii obwodowej w Warszawie Linie obwodowe w Warszawie, łączą Warszawę Zachodnią oraz Gołąbki z Warszawą Gdańską. Linie ulegną całkowitej przebudowie i modernizacji –przy Obozowej i Powązkowskiej zostaną oddane do użytku dwie nowe stacje kolejowe. Trzy inne będą przebudowane. W ramach prac na liniach nr 20 i 508 prowadzących od stacji Warszawa Gdańska do stacji Warszawa Zachodnia i Warszawa Gołąbki do 2018r. powstaną dwa nowe przystanki oraz węzeł przesiadkowy z II linią metra. Całkowita przebudowa zostanie zakończona 2019r. Warszawski Węzeł kolejowy zostanie zmodernizowany do roku 2021.
- Kolejnym punktem spotkania było uroczyste wręczenie odznaczenia Srebrnej Odznaki Honorowej SITK koledze Leszkowi Krukarowi Nagrodę wręczyli: Stefan Sarna - Prezes Oddziału Warszawskiego SITK i Bogdan Kublin – z-ca Prezes Klubu Warszawskiego SITK RP
Zapraszamy na kolejne spotkania
Beata Krzysztofowicz
Prezes
Klubu Warszawskiego SITK RP
W dniu 14 grudnia br. w Warszawskim Domu Technika NOT ul. Czackiego 3/5 odbyło się spotkanie członków klubu SITK RP O/Warszawa na którym:
Przewodniczący Jury kol. Wojciech Drela ogłosił rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Dworce kolejowe w Polsce”:
Jury nagrodziło następujące prace:
Jury na wspólnym posiedzeniu Klubu Warszawskiego SITK RP postanowiło wyróżnić dodatkowo dwie prace:
Nagrody wręczali Prezes Klubu Warszawskiego SITK RP Beata Krzysztofowicz i Przewodniczący Jury kol. Wojciech Drela
Przewodniczący konkursu i Prezes Klubu wręczyli podziękowania w formie Dyplomów firmie DARPOL Sp.Zoo i Polskiej Izbie Książki , za ufundowanie nagród rzeczowych w konkursie.
Po zakończeniu części oficjalnej, przedstawiciel Gminy Goczałkowice-Zdrój wygłosił krótki referat dotyczący historii tego pięknego budynku stacji.
Kolejnym punktem spotkania było uroczyste wręczenie odznaczeń SITK koledze:
Nagrody wręczali:
W drugiej części spotkania przedstawiono referat nt.:
PRELEGENT: prof. doc. hab. inż. Mirosław Graczyk
Pracownik naukowy Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Zakładzie Diagnostyki Nawierzchni w Warszawie. Prof. doc. hab. inż. Mirosław Graczyk specjalizuje się w problematyce badania nośności konstrukcji nawierzchni drogowych i lotniskowych. W 2010 roku opublikował w serii "studia i materiały" rozprawę pod tytułem "NOŚNOŚĆ KONSTRUKCJI NAWIERZCHNI WIELOWARSTWOWYCH W KRAJOWYCH WARUNKACH KLIMATYCZNYCH", w której przedstawił wpływ różnych czynników na nośność konstrukcji nawierzchni.
Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania Prezes Klubu złożyła wszystkim uczestnikom świąteczne życzenia.
W imieniu swoim oraz Zarządu Klubu Warszawskiego bardzo dziękuję koleżankom i kolegom, naszym sponsorom , prelegentom oraz firmom za wkład pracy i pomoc w realizacji naszych celów. Za całokształt naszej pracy zostaliśmy uhonorowani Złotą Odznaką SITK RP.
Życzę wszystkim kolejnych sukcesów w nadchodzącym Roku.
Z koleżeńskim pozdrowieniem
Beata Krzysztofowicz
Prezes
Klubu Warszawskiego SITK RP