Zgodnie z § 1 STATUTEM SITK RP ust. 1:
„Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej
jest organizacją naukowo-techniczną o celach niezarobkowych,
działającą na rzecz transportu i dla dobra swoich członków.”

Aktualności

Wycieczka techniczna do zakładów Elektro-Thermit w Halle/Niemcy

Opublikowano: 2024-06-26

W dniach 12 do 14. 06. 2024 r. 14 osób związanych z Oddziału SITK RP w Warszawie, w porozumieniu z Partnerem Biznesowym – Członkiem Wspierającym firmą GOLSCHMIDT, uczestniczyło w ramach 40 osobowej grupy w wyjeździe technicznym do fabryki grupy GOLDSCHMIDT – firmy Elektro-Thermit w miejscowości Halle w Niemczech zajmującej się kompleksową produkcją materiałów do wykonywania trwałych połączeń szyn metodą spawania termitowego. Firma zgotowała godne nie tylko przyjęcie uczestników wycieczki z Polski, ale i zapewniła bardzo ciekawy program obejmujący w części początkowej prezentację dotyczącą ponad 125-letniej historię firmy i technologię z użyciem spawania aluminotermicznego.

Kolejne wystąpienia dotyczyły tematyki nadzoru nad jakością oraz rozwojem poszczególnych produktów. Należy wskazać, że gama produktów do spawania obejmuje różne typy szyn, jak np. popularnie nazywane „kolejowe 60E1 czy tramwajowe 60R2, blokowe LK1” itd., z rożnych gatunków stali szynowej jak np. R260, R350HT czy R320Cr.

Goldschmidt opracowuje, produkuje i dostarcza wszystkie wymagane materiały, narzędzia i sprzęt wymagany do wykonywania spawania.

Wzór chemiczny opisujący proces to: Fe203 + 2 Al = 2 Fe + Al203 + ciepło około 3000 °C.

Po podziale na 3 grupy, uczestnicy dokonali pieszego zwiedzanie zakładu, tj. nowoczesnych, skomputeryzowanych linii technologicznych, na których produkowana jest mieszanka termitowa, formy do spawania oraz oprzyrządowanie i sprzęt. W programie nie zabrakło praktycznej obserwacji wykonywanej naprawy uszkodzenia w główce szyny metodą THR (przy użyciu spawania termitowego). Uzyskano również informacje o laboratorium i prowadzonych badaniach, logistyce komponentów, gospodarką magazynowa wysokiego składowego, dystrybucji.

Po omówieniu szczegółów technicznych i spotkaniu z Prezesem Firmy, uczestnicy zaproszeni zostali na lunch z grillem, podczas którego kontynuowano rozmowy kuluarowe.

Podsumowując należy stwierdzić, że różnorodne narzędzia cyfrowe, systemy pomiarowe, rozwiązania związane z oprogramowaniem, bazy danych w chmurze, usługi jak i interfejsy sprawiają, że nasza oferta produktów i usług jest jeszcze bardziej inteligentna – dla bezpieczniejszego i wydajniejszego działania.

Dla wszystkich uczestników było bardzo ciekawe doświadczenie, poszerzające generalna wiedzę o jednym ze sposobów łączenia szyn.

« powrót

Partnerzy Biznesowi


Goldschmidt Thermit Polska Sp. z o.o.
86-010 Koronowo
MATERIAŁY I OPRZYRZĄDOWANIE
DO SPAWANIA TERMITOWEGOMITOR Sp z o.o. Sp. K.
Śleszyn ul. Kasztanowa 7, 99-321 Żychlin
KOMPLEKSOWE BUDOWNICTWO KOLEJOWE, PROJEKTOWANIE I WYKONAWSTWOCopma Polska Sp. z o.o.
31-124 Kraków
ul. Dolnych Młynów 3/1
PRODUCENT SPECJALISTYCZNYCH POJAZDÓW SZYNOWO-DROGOWYCHSPAW-TOW Sp. z o.o. sp. komandytowa
31-851 Kraków
ul. Stacyjna 32
SZEROKI ZAKRES ROBÓT BUDOWLANYCH, SPAWALNICZYCH ORAZ INNYCH, TAKICH JAK SZLIFOWANIE SZYN W TORACH I ROZJAZDACH

Współpraca Medialna


Sektorkolejowy.pl
Twoje rzetelne źródło informacji o kolei, to miejsce, w którym znajdziesz mnóstwo informacji dotyczących branży kolejowej